Mieszkanie na parterze – plusy i minusy

Mieszkania znajdujące się na parterze domu tradycyjnie uważane są za mniej atrakcyjne, ponieważ posiadają szereg cech. Należy jednak pamiętać, że tradycyjne „problemy parteru” odnosiły się do starszych budynków, podczas gdy projektanci nowych budynków starają się uwzględnić wszystkie subtelności i uczynić mieszkania bardziej atrakcyjnymi i wygodnymi.

Zalety i wady mieszkań na parterze

Spróbujmy zrozumieć, jakie są wady mieszkań na parterze, jak można naprawić wady, i jakie mogą być zalety tej lokalizacji.

Wady mieszkań na parterze

1. Hałas. Pukanie podjazdu, dzwonek do drzwi, wesołe towarzystwa, krzyki dzieci, odgłos nadjeżdżających samochodów – wszystkie te dźwięki słyszą mieszkańcy pierwszego piętra znacznie głośniej niż inne. Ale w nowych budynkach zwykle instaluje się dobre okna z podwójnymi szybami, dzięki którym nic nie zakłóci snu ani nie odwróci uwagi od biznesu.

2. Kurz. Musisz zrozumieć: jeśli okna wychodzą na ruchliwą drogę, kurz będzie na pierwszym, drugim, a nawet na trzecim piętrze. Jeśli okna wychodzą na zielony dziedziniec, nie będzie więcej kurzu niż inne.

3. Słaby widok z okna. Prawdziwa wada, z którą nic się nie da zrobić. Jednak w nowych budynkach coraz częściej starają się zasadzić klomby przed oknami, a dalej sadzić wysokie drzewa.

4. Potrzeba krat w oknach. Pomimo tego, że pierwsze kondygnacje są rzeczywiście bardziej atrakcyjne dla włamywaczy, dziś wcale nie jest konieczne instalowanie krat. Istnieją szyby odporne na wstrząsy, a nawet kuloodporne, a poza tym można ustawić alarm.

5. Brak prywatności. Mieszkanie na parterze wymaga często użycia zasłon lub zasłaniania żaluzji przez cały czas. Obecnie istnieją specjalne folie do szkła, które sprawiają, że jest ono lustrzane na zewnątrz i przezroczyste od wewnątrz.  

Zalety mieszkania na parterze

1. Cena. Jeden z najważniejszych czynników. Sądząc po opiniach tych, którzy kupili już mieszkanie na 1 piętrze w nowym budynku, mieszkania kosztują co najmniej 10-15% taniej niż podobne na wyższych piętrach, czasami wzrost cen sięga 20%.

2. Nie wymaga windy. Ważny punkt dla młodych rodziców, czyli tych, którzy planują narodziny dziecka. Windy mogą się zepsuć, wymagać wymiany, a z wózkiem na parterze nie będzie problemu. To samo dotyczy sytuacji, gdy mieszkanie jest wymagane dla osoby starszej: nie musi wchodzić po schodach.

3. Poniżej nie ma sąsiadów. Oznacza to, że nigdy nikogo nie zalejesz, nikt nie przyjdzie przeklinać o głośne tupanie, przeciąganie mebli, bieganie i skakanie dzieci oraz inne głośne dźwięki. Ogólnie zdecydowany plus.

4. Opieka nad dziećmi. Matki mieszkające na pierwszym piętrze w nowych budynkach wystawiają naprawdę dobre recenzje: plac zabaw jest w pobliżu, można obserwować, jak dziecko bawi się bez wychodzenia z domu, wykonując prace domowe.

5. Z mieszkania można zrobić biuro lub sklep, przekazać je do funduszu niemieszkaniowego.

Podsumowanie

Jak widać, można znaleźć zarówno plusy, jak i minusy mieszkania na parterze w nowym budynku. Ogólnie rzecz biorąc, musisz przyjrzeć się konkretnemu mieszkaniu i domowi, wziąć pod uwagę, jak możesz naprawić cechy pokoju i znaleźć pozytywne aspekty we wszystkim.