O kawie w pigułce
Jak wynika z najnowszych danych, aż 9 na 10 osób nie jest w stanie wyobrazić sobie poranka bez rytuału, jakim jest picie kawy. To zupełnie zrozumiałe! Produkt ten nie tylko skutecznie pobudza, ale również wprowadza w niebywale dobry nastrój. Wystarczy zaledwie filiżanka tego napoju, aby nasz umysł był odprężony, a na twarzy pojawił się uśmiech.
Na początku warto nieco bliżej przyjrzeć się nieco bliżej pochodzeniu tych magicznych ziarenek. Otóż naturalne uprawy kawy występują w tzw. Pasie Kawowym, mieszczącym się pomiędzy zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Kawę uprawia się w Ameryce Południowej i Środkowej, a także Afryce Środkowej i Azji. To, w którym miejscu została wyprodukowana, w gigantycznym stopniu wpływa na jej smak.
Metody obróbki kawy
Wyróżniamy trzy metody obróbki kawy:
- Metoda na sucho – jej smak jest wówczas niezwykle słodki, a aromat intensywny.
- Metoda na mokro – kawy mają lekki i czysty smak.
- Obróbka honey – połączenie metody suchej i mokrej. Kawy posiadają nie tylko słodki smak, ale również owocowy profil i niepowtarzalną kwaskowatość.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na smak kawy, jest stopień palenia. Kawa jasno palona posiada więcej kofeiny. Jest też bardziej kwaskowata. Z kolei kawy ciemno palone cechują się goryczką.
Ostateczny wpływ na smak kawy ma jednak sposób jej przygotowania. Największą popularnością cieszą się kawy z ekspresów. Dzięki maszynom tym możemy cieszyć się niesamowitym smakiem i aromatem np. włoskiego espresso lub mlecznego cappuccino. Coraz więcej osób wybiera również kawy z automatów vendingowych, które na sprzedaż i wynajem znajdziemy w ofercie warszawskiej firmy Gastrom. O tym dlaczego napoje te cieszą się tam olbrzymim zainteresowaniem, pisaliśmy tutaj.
Wybór właściwej obróbki i stopnia palenia, który pokochają nasze kubki smakowe, sprawi, ze będziemy sięgać po kawę zdecydowanie częściej!