oczyszczanie szamba

Jak poprawnie przeprowadzić oczyszczanie szamba?

Szambo to zbiornik, do którego odprowadzane są nieczystości. Dawniej było produkowane tylko z betonu, a dziś dostępne są wersje wykonane także z tworzyw sztucznych. Rozwój technologii sprawił, że w procesie produkcji używane są różne materiały. Nie zmienia to faktu, że każde szambo wymaga regularnego opróżniania. Oczyszczanie szamba jest konieczne, aby zachować bezpieczeństwo i nie dopuścić do powstawania nieprzyjemnych zapachów w domu.

Regularne oczyszczanie szamba

Podczas opróżniania szamba należy korzystać z usług specjalistycznych firm, które posiadają stosowne pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać, że oczyszczanie szamba powinno być za każdym razem potwierdzone na piśmie i całą dokumentację trzeba przechowywać na wypadek kontroli. W przeciwnym razie właściciel domu naraża się na karę grzywny, która może zostać nałożona przez gminę. Urząd prowadzi ewidencję szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków i dba o to, aby instalacja była bezpieczna dla środowiska oraz użytkowników domów.

Termin wywozu nieczystości

Podstawową kwestią podczas organizacji oczyszczania szamba jest częstotliwość odbioru nieczystości. Firmy pozwalają na wybieranie różnych terminów wywozu. Warto wiedzieć, że opróżnianie niepełnego zbiornika prowadzi do pobierania dodatkowej opłaty. Dlatego poziom wypełnienia szamba powinien być regularnie sprawdzany. Ręczna kontrola nie należy do przyjemnych czynności. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż czujnika, który automatycznie poinformuje o tym, gdy zbiornik będzie pełny. Należy zwrócić uwagę, aby oczyszczanie szamba było zaplanowane z wyprzedzeniem. Firmy mogą nie móc dojechać do klienta natychmiast ze względu na dużą ilość bieżących zleceń.

Ograniczenia i ułatwienia

Wjazd pojazdu służącego do oczyszczania szamba może być utrudniony. W zależności od układu posesji może to doprowadzić do uszkodzeń roślin, chodnika lub innych elementów zamontowanych w ogrodzie. Wizyta firmy odbierającej nieczystości wymaga też obecności właściciela domu. Można tego uniknąć poprzez zamontowanie specjalnego przewodu do odprowadzania ścieków. Musi sięgać na dno zbiornika i być łatwo dostępny od strony ulicy. Oczyszczanie szamba może powodować nieprzyjemny zapach w domu. Jest to związane z powstawaniem ciśnienia podczas pracy pojazdu firmy odbierającej nieczystości. Na szczęście tę niedogodność można wyeliminować po instalacji komina odpowietrzającego w zbiorniku. Można też użyć dostępnych w sklepach biopreparatów, które przyspieszają rozkład związków organicznych. Nie wymaga to poniesienia dużych kosztów, a poprawia komfort eksploatacji szamba.