Układ małych mieszkań: porady ekspertów

Głównym i najbardziej popularnym pytaniem, jeśli chodzi o układ i urządzenie małego mieszkania z jedną sypialnią to: jak zorganizować łóżko? Czy będzie to sofa-transformer, czy oprócz sofy potrzebne jest łóżko z pełnym wygodnym materacem? A może wystarczy samo łóżko? Wszystko jest bardzo indywidualne i zależy przede wszystkim od rodziny/osoby.

Małe mieszkanie typu STUDIO

Mieszkania typu studio, które nie posiadają oddzielnej kuchni, są popularnym formatem na rynku małych mieszkań. Jest tylko jeden pokój plus łazienka. Jest on bardzo podobny do formatu apartamentu hotelowego, gdzie w pokoju znajduje się mała kuchnia. Z reguły mieszkania te przeznaczone są dla jednej lub dwóch osób. Pomimo nieodłącznych ograniczeń małej przestrzeni, istnieje wiele sposobów na zorganizowanie przestrzeni życiowej.

Niezależnie od wielkości mieszkania, każdy potrzebuje minimalnego zestawu powierzchni użytkowych, aby żyć komfortowo:

  • miejsce do przechowywania odzieży i obuwia na zewnątrz;
  • Przechowywanie sprzętu do sprzątania i prac domowych;
  • materiały czyszczące i detergenty stosowane w gospodarstwie domowym;
  • łazienka;
  • miejsce do prania i prasowania;
  • miejsce do przechowywania ubrań i rzeczy;
  • miejsce do gotowania i spożywania posiłków;
  • sofa i kącik telewizyjny;
  • obszar roboczy;
  • miejsce do siedzenia dla zwierząt.

Podczas pracy nad układem wszystkie te obszary, niczym elementy układanki, muszą się ze sobą zgrać, aby stworzyć spójne wnętrze. A im mniejsze mieszkanie, tym więcej funkcji trzeba połączyć w jednym obszarze, poświęcić więcej uwagi wszystkim decyzjom, ustalić priorytety i przygotować się na kompromisy.

W takich przypadkach sensowne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i połączenie izolowanego holu wejściowego z pokojem dziennym, aby uniknąć zamkniętych objętości, a wizualny podział na strefy, jeśli to konieczne, można rozwiązać później za pomocą materiałów wykończeniowych. W niektórych przypadkach (i koniecznie należy skonsultować się z urzędem mieszkaniowym!) bardzo pomaga posiadanie loggii przylegającej do pokoju. W tym przypadku pozwolono nam na to, a 4-5 metrów kwadratowych znacznie powiększyło przestrzeń.

W takim mieszkaniu istnieje wiele różnych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni sypialnej. Jeśli stawiamy na uniwersalność i wielofunkcyjność, doskonałym rozwiązaniem mogą być systemy meblowe, które pozwalają w ciągu dnia korzystać z sofy, a w nocy opuszczać ze ściany łóżko z wygodnym materacem.

Niektóre mieszkania mają możliwość wygospodarowania miejsca na łóżko oprócz sofy. W tym przypadku należy zastanowić się, jak oddzielić strefę dzienną od nocnej. Może to być: przesuwna ścianka działowa, tekstylna kurtyna, inteligentne szkło, które z przezroczystego staje się nieprzezroczyste. Elementem dzielącym może być mebel, np. regał lub meble kuchenne.

Sofa Transformer czy pełne łóżko? A może jedno i drugie?

Jeśli to możliwe, łazienki mogłyby być przedłużone do korytarza, aby stworzyć miejsce na pralkę i, najlepiej, suszarkę. Warto zaopatrzyć się również kosz na pranie, schowek na środki czystości oraz zapas ręczników i chusteczek higienicznych. Prysznic jest często preferowaną opcją przy wyborze między prysznicem a wanną, ale jeśli masz małe dziecko, wanna jest koniecznością.