Wspólny czas z dzieckiem

Czas spędzony z rodzicami jest dla dziecka bardzo ważnym elementem dnia. Dzisiejsi rodzice poświęcają swoim dzieciom zbyt mało czasu, dlatego tak ważne jest wykorzystanie każdej chwili by pobyć z dzieckiem i skupić się na jego potrzebach.

Dzieci potrzebują czuć się kochane

Dzieci to szczególnie wrażliwe i emocjonalne istoty dlatego tak ważne jest by w rodzinie czuły się kochane. I nie wystarczy tu tylko zapewnienie słowne, że są kochane. Dla dziecka słowa nie są tak ważne jak czyny. Dobre relacje z dzieckiem to podstawowy fundament, który będzie procentował w przyszłości. Budowanie wspólnych relacji wymaga czasu, którego tak bardzo w obecnych czasach ludziom brakuje. Trzeba jednak dokonać podziału czasu na to co priorytetowe i mniej ważne. Głównym priorytetem rodzica powinien być dobry kontakt z dzieckiem. Wspólna zabawa to dla dziecka przejaw miłości rodzica. Czasem wymawianie się brakiem czasu jest wygodne, bo nie chce się spędzać czasu na zabawie. Należy jednak postawić się w sytuacji dziecka i zrozumieć, że zaniedbanie tak prostej czynności jak zabawa sprawia, że dziecko nie czuje się ważne. Skutkiem zaniedbania relacji  dziecko – rodzic może być zaburzona więź emocjonalna.

Jak spędzić kreatywnie czas z dzieckiem?

Wspólna zabawa z dzieckiem nie musi oznaczać nudy dla rodzica. Wystarczy postawić na kreatywne zajęcia i zabawy.

Pomysły na spędzenie kreatywnego czasu z dzieckiem:

– gry i zabawy z dawnych lat (to może być powrót do przeszłości rodzica, a przy okazji można porozmawiać o tym jak dawniej dzieci spędzały czas i jak się bawiły)

– gry planszowe

– zabawy plastyczne

– robienie ogromnych baniek mydlanych

– puszczanie latawca

– lepienie z plasteliny

– wspólny czas w kuchni (dzieci chętnie pomagają w gotowaniu. To świetna nauka przez zabawę nowych czynności.)