Kredyt hipoteczny 2020 – co warto wiedzieć?

kuchnia w nowoczesnym mieszkaniu

Boom na zakup mieszkań trwa już od dłuższego czasu. Ściśle związanym tematem z zakupem mieszkania jest kredyt hipoteczny, zaciągany przez coraz większą ilość osób. Zanim udamy się do notariusza, aby podpisać akt notarialny, warto poznać nieco informacji na temat tego rodzaju kredytu.

Kredyt hipoteczny 2020 – najważniejsze informacje

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy. Zaciągany jest zwykle na około 15-35 lat. Celem zakupu najczęściej jest dom, mieszkanie, działka, czyli inwestycje wymagające sporych nakładów finansowych. Najważniejszymi kwestiami, które dotyczą kredytów hipotecznych są:

  • oprocentowanie – uzależnione od stóp procentowych ustalanych odgórnie przez Radę Polityki Pieniężnej. To jedna z najbardziej obciążających części składowych kredytu hipotecznego, do końca 2020 większość banków ma wprowadzić kredyt ze stałym oprocentowaniem;
  • wkład własny – w 2020 roku wkład własny nie ulega zmianie w stosunku do poprzedniego roku i wynosi 20% całej kwoty;
    możliwość otrzymania – prognozowany wzrost minimalnej płacy z dużą dozą prawdopodobieństwa wpłynie na to, że coraz więcej osób uzyska kredyt hipoteczny w 2020 roku;
  • zdolność kredytowa – tutaj liczy się wiarygodność finansowa odbiorcy, bank musi być pewny, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić zadłużenie przy jego zasobach, jest to pojęcie, które wymaga dogłębniejszej analizy.