Kiedy iść z dzieckiem do logopedy? 

Wielu rodziców poszukuje odpowiedzi na pytanie, kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy. W tej kwestii wiele zależy od ich podejścia. O ile jedni decydują się na skorzystanie z pomocy specjalisty, kiedy maluch ma zaledwie 2 lata, tak inni chcą przeczekać jeszcze rok lub dwa. Jednak niektóre sygnały są jednoznacznym dowodem na to, że wizyta nie powinna być odkładana na później. O prawidłową artykulację należy dbać od najmłodszych lat. Kiedy z dzieckiem do logopedy?

Logopeda zajmuje się pomocą z zakresu komunikacji. Twoja pociecha nie wymawia “r” lub ma problem z wymawianiem poszczególnych głosek? To właśnie ten specjalista rozwieje wszelkie wątpliwości i doradzi najlepszy sposób walki z zaistniałymi wadami. Z pomocą przyjdą specjaliści, którzy pomocną dłonią służą zarówno podczas konsultacji online, jak i w gabinecie. Co ciekawe, nie istnieje żadna dolna granica, która decydowałaby o tym, kiedy z dzieckiem do logopedy byłoby najlepiej się udać. Niektórzy rodzice decydują się na wizytę z niemowlakiem, który ma problemy, np. ze ssaniem mleka z butelki. 2-latek powinien z kolei wymawiać już wszystkie samogłoski i chociaż część spółgłosek, a w przypadku 3-letniego dziecka zakłada się, że powinno posługiwać się pełnymi (prostymi) zdaniami.

Dla 4-latka wymówienie głosek oraz spółgłosek: s, z, c, dz nie powinno stanowić już większego problemu tak jak dla 5 -latka artykulacja: sz, cz czy dż. Należy pamiętać jednak o tym, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. To właśnie dlatego wymawianie poszczególnych głosek dla jednych maluchów będzie czymś zupełnie naturalnym, a inne opanują tę technikę nieco później.

Jak wygląda wizyta u logopedy?

Na początku logopeda przeprowadza dogłębną diagnozę. Oprócz rozmowy z rodzicami przyjrzy się także maluchowi i jego dotychczasowym umiejętnościom językowym i komunikacyjnym. Oceni również prawidłowość budowy aparatu mowy. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości konieczne okażą się regularne wizyty, podczas których maluch pod okiem specjalisty wykonywać będzie określone zadania i ćwiczenia.