Jakie są zalety farb akwarelowych?

Farby akwarelowe to jeden z tych produktów, który można kochać albo nienawidzić. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest oczywiście fakt, że farby wodne dają niezwykle delikatny i subtelny efekt, który nie każdemu musi przypaść do gustu. Nie sposób nie wspomnieć jednak o tym, że malarstwo akwarelowe przyciąga zarówno profesjonalnych malarzy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z taką formą wyrażania emocji i prezentowania umiejętności plastycznych. 

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że do stworzenia zupełnie niepowtarzalnych arcydzieł nie potrzeba nic więcej, niż farby, pędzle i papier. Każdy z tych produktów dostępny jest na stronie internetowej tinta dla plastyków, czyli wyjątkowym sklepie, w którym każdy artysta czuje się jak w niebie. Jakie zalety niesie ze sobą używane farb akwarelowych? Główne z nich to: 

  • farby akwarelowe dają artystom olbrzymie pole do popisu, 
  • posiadają różne konsystencje i różnorodne nasycenie barw, dzięki czemu znalezienie najwłaściwszego zestawu nie jest byt kłopotliwym zadaniem, 
  • z powodzeniem można wykonać je do stworzenia ściśle określonych form i kształtów, jak i wykreowania artystycznego nieładu i chaosu, 
  • farby akwarelowe na pierwszy rzut oka wydają się bardzo delikatne. Jednak dzięki „plastyczności” pozwalają na zabawę kolorem i tworzenie nasycenia dopasowanego do potrzeb.

Jaki papier najlepiej sprawdzi się podczas malowania farbami akwarelowymi? Niewątpliwie dobry gatunkowo dużej gramaturze! Który lepiej wybrać fakturowany, a może gładki? W tym przypadku wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. 

Jak czyścić pędzle do akwareli?

Jak już wspominaliśmy, stopniowanie i nasycanie kolor dzieł stworzonych farbami olejnymi jest jak najbardziej możliwe. To właśnie od tego zależy też, w jakim stanie będą nasze pędzle. Całe szczęście pędzle malarskie po akwarelach z powodzeniem wyczyścić można w 3 krokach: 

  1. Pędzle włóż na około 30 minut do kubka z ciepłą wodą. 
  2. Pędzle zmyj ciepłą wodą z mydłem.
  3. Na koniec przepłucz ciepłą wodą.