Jakie są wady edukacji domowej?

edukacja domowa

Edukacja domowa ma swoich zwolenników i ma swoich przeciwników. Ma też wiele zalet, ale istnieją także i negatywy związane z takim typem nauczania. Jakie?

Edukacja domowa – wady

Edukacja domowa nie jest obecnie zbyt popularna. Decyduje się na nią wciąż niewielka liczba osób. Dzieje się tak, że nauka w domu nie ma za dużego wsparcia w społeczeństwie. Pierwszym argumentem jest to, że dziecko nie ma nawiązuje kontaktów rówieśniczych, nie zdobywa nowych przyjaciół, znajomych, co nie tylko może wywołać uczucie samotność, ale także zaburzyć zdolność do interakcji z ludźmi.

Kolejną kwestią jest możliwy brak wiedzy i zdolności przekazywania wiedzy przez rodzica. O ile nauczyciel jest zwykle w pełni przygotowany do profesjonalnego tłumaczenia zagadnień, wcielania w życie nowych umiejętności, doświadczeń, o tyle osoba bez przygotowania pedagogicznego, może sobie z tym nie poradzić.

Nie można także nie wspomnieć o tym, że rodzic, który zdecydował się na to, by wejść w rolę edukatora, zapewne musi zrezygnować z pracy lub własnego wolnego czasu, który od teraz będzie poświęcał swojemu dziecku na naukę. W konsekwencji może rodzić to frustrację, bowiem dom zaczyna kojarzyć się z miejscem, w którym czeka na nas szereg bardzo poważnych obowiązków. Jeśli im nie podołamy, dziecko może nie zdać egzaminów, a to może wywołać ogromny żal u obu stron.

Kolejnym argumentem jest dostęp do pomocy naukowych. W szkole nauczyciele mają o wiele bardziej zaawansowane pomoce: mapy, książki, ćwiczenia, podręczniki, gry edukacyjne. W domu trzeba o wszystkie elementy zadbać samodzielnie, co naturalnie wiąże się także z poniesieniem dodatkowych kosztów.