Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania się?

Jeśli twoje dzieci marudzą nad talerzem warzyw lub kręcą nosem nad każdym innym zdrowym posiłkiem, to wiedz, że nie są w tym osamotnione. Większość dzieci lubi to, co w smaku przyjemne i proste, czyli słodycze lub rzeczy na tyle przetworzone, że maluch nie ma problemu ze zjedzeniem ich.

Żeby nakłonić go do spożycia czegoś zdrowego, należy sięgnąć po kilka sztuczek. Jedną z najważniejszych reguł, jakie rodzic musi przestrzegać, to dawanie odpowiedniego wzorca. Dla niektórych dzieci to, że widzą jak ich rodzic również je te same warzywa przy stole, wystarczy, by uznać ten proceder za normalny i samodzielnie go powtarzać.

Jeśli to nie wystarczy, należy sięgnąć po bardziej sprytne rozwiązania, jakimi jest a przykład wycinanie kształtów w warzywach. Dziecko chętniej zje brokuła w kształcie statku kosmicznego, niż zdecyduje się na warzywo w jego naturalnym kształcie. Można też na przykład pokazać dziecku bajkę, gdzie jego ulubiony bohater zjada z zapałem takie warzywa. Wszystkie te środki mają na celu sprawić, żeby dziecko chętnie i regularnie jadło zdrowe i jedzenie.