Jak wykonać rysunek pastelami olejnymi?

Chcesz zacząć przygodę z rysunkiem pastelami olejnymi? To zrozumiałe. Efekty potrafią być być bowiem spektakularne. Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym polega owa technika. Otóż malowanie pastelami polega na ścieraniu i wcieraniu w papier lub kawałek kartonu barwnych pigmentów. Co więcej, dos tworzenia zachwycających obrazów nie potrzeba żadnych dodatkowych przyborów lub tworzyw.

Spora część osób, która dopiero zaczyna swoją przygodę z tego typu rysunkiem, zastanawia się, jaki papier podczas rysunku pastelami olejnymi okaże się najlepszym wyborem. Otóż ciekawe efekty uzyskać można na klasycznych i gładkich blokach rysunkowych lub technicznych. W ofercie sklepy internetowego dla plastyków znajdują się specjalne papiery przeznaczone do malowania pastelami. Ten efekt skradnie serca nawet najbardziej wymagających plastyków! Osoby, które nie boją się odważnych połączeń i niecodziennych efektów mogą zdecydować się na zakup papieru o kolorze innym niż biały. Gwarantujemy, że rezultaty będą naprawdę imponujące.

Sprawdź również:

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pasteli olejnych? Najważniejsze jest oczywiście nasycenie kolorów, a także twardość i wielkość. W przypadku, gdy kredki te wybierasz np. dla dziecka, ważne by były one miękkie i wygodne w użyciu. Jednak nieco „maślana” formuła tych artykułów może wielu małym artystom nie przypaść do gustu. Zobacz także farby akrylowe.

Wbrew pozom rysunek pastelami olejnymi nie jest wcale tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, do złudzenia przypomina malowanie farbami woskowymi lub świecowymi/ W rzeczywistości wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które znacznie usprawnią korzystanie z pasteli. Już teraz przypominamy, że podstawą jest rozpoczęcie od koloru bazowego. Co to oznacza w praktyce? Na początku pokryj daną powierzchnię konkretnym kolorem, a dopiero później skup się na pogłębianiu barwy, cieniach czy innych efektach.

  • podczas rysunku pastelami olejnymi pamiętaj o kontrolowaniu nacisku. Im mocniej przyciskasz kredkę, tym intensywniejszą barwę uzyskasz.
  • aby osiągnąć zadowalający efekt, regularnie przecieraj pastele np. za pomocą chusteczki higienicznej.
  • aby uzyskać efekt zbliżony do malowania farbami olejnymi, używaj terpentyny.
  • nie zapominaj o stosowaniu warstw.

Pastele olejne to świetna alternatywa dla klasycznych kredek lub farb. Stworzone z ich pomocą obrazy mogą wyróżniać się np. kontrastowymi barwami czy niepowtarzalnym nasyceniem barw. Produkty te doskonale sprawdzą się u amatorów, jak i fanatyków rysunku oraz doświadczonych artystów. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że pastele olejne nie posiadają w składzie żadnych substancji szkodliwych, dzięki czemu mogą używać je nawet najmłodsi członkowie rodziny.