Jak sytuacja w rodzinie wpływa na psychikę dziecka?

Czy wiesz, że małe dzieci rodzą się bez przekonań, uprzedzeń, traum i osobowości? Wszystkie z wcześniej wymienionych cech kształtują się u małego człowieka już od pierwszych dni życia, a najbardziej wpływa na nie najbliższa rodzina. Sposób, w jaki rodzice zwracają się nie tylko do dziecka, ale także do siebie nawzajem, czy do innych. Wszystko, co zobaczy, usłyszy czy odczuje dziecko we wczesnym okresie swojego życia, znajdzie odbicie w jego karierze, edukacji czy relacjach z ludźmi. 

Wpływ rodziców na zdrowie psychiczne dziecka

Rodzina jest pierwszą społecznością, w jakiej uczy się żyć każdy z nas. To z rodziny wynosimy pierwsze przyzwyczajenia czy przekonania. Właśnie z tego powodu, każdy, kto decyduje się na posiadanie dziecka powinien mieć świadomość, że będzie nie tylko odpowiedzialny za dobry byt materialny, ale także psychikę młodego człowieka. Założenie rodziny wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale niezbędna jest także wiedza, o której niestety nadal mówi się bardzo mało w naszym kraju. Właśnie dlatego należy zdobywać wiedzę, i uświadamiać społeczeństwo co do wpływu zachowań rodziców na przyszłość dziecka. Często rodzina, która chce dla swoich dzieci jak najlepiej wywiera na nich presję czy wręcz zmusza do pewnego rodzaju zachowań, które są oczekiwane przez rodziców. Należy jednak pamiętać, że nawet dziecko to jednostka, której zdanie i decyzje powinny być szanowane – to znacznie wpływa na poczucie wartości i pewności siebie w dorosłym życiu. 

Jak przeżycia z dzieciństwa kształtują nasz charakter?

Być może niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rodzina ma największy wpływ na to, jakimi ludźmi jesteśmy w przyszłości. Jeśli dom jest zdrowy, rodzice okazują dziecku miłość w odpowiedni sposób, wspierają je i potrafią przekazać wartości swojemu potomstwu w odpowiedni sposób, to w dorosłości taka osoba jest zdecydowanie szczęśliwsza, niż dziecko z toksycznej rodziny. Osoba, która pochodzi z toksycznego środowiska, często sama nieświadomie przejawia zachowania toksyczne. Rodzina toksyczna to nie zawsze taka, gdzie dziecko ma do czynienia z alkoholizmem, przemocą czy innego rodzaju traumami. Z pozoru taka rodzina może wydawać się wręcz idealna, jednak za ścianami domu dzieje się to, czego nikt inny nie jest w stanie zobaczyć. 

Edukacja na temat zakładania rodziny i wychowywania dziecka na dorosłego, którego zdrowie psychiczne będzie w jak najlepszym stanie jest tematem, który warto zgłębiać – być może dzięki temu lepiej poznasz także siebie?