Jak nawozić storczyki, aby ich kwiaty były piękne i okazałe?

Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów zdobiące w wyjątkowy sposób domowe parapety. Aby były one zdrowe oraz długo kwitły niezwykle ważna jest ich właściwa pielęgnacja oraz nawożenie.

Kiedy nawozić storczyki?

Nawożenie storczyków to istotna czynność, która pozwala tym kwiatom prawidłowo się rozwijać. Bardzo ważne jest, aby była ona wykonywana zawsze we właściwym czasie.

Najwłaściwszą porą do nawożenia storczyków jest okres wegetacji. Najmocniejszego nawożenia kwiaty te potrzebują w okresie wiosny oraz lata, bowiem wówczas mocno się rozrastają i zawiązują pąki kwiatowe.

W jesienny czas wymagania pokarmowe storczyków maleją. Z kolei zimą, od grudnia do marca nawożenie storczyków powinno być wstrzymane. Warto pamiętać o tym, że nie należy nawozić tych kwiatów bezpośrednio po ich przesadzeniu w świeże podłoże. Wówczas to należy odczekać trzy miesiące.

Nie należy też nawozić tych storczyków, które to dopiero zostały zakupione. W takiej sytuacji warto zawsze odczekać od 1 do 2 miesięcy.

Nawożenie nie jest wskazane podczas przedłużającej się pochmurnej aury, gdyż wówczas jest obniżona intensywność fotosyntezy. W takich warunkach storczyki nie są w stanie dobrze wykorzystać dostarczonych im cennych składników odżywczych. Nigdy nie należy stosować koncentratów nawożących na mocno suche podłoże. Przed nawożeniem należy zawsze roślinę bardzo obficie podlać.

Nawożenie storczyków – jakie preparaty są najlepsze?

Obecnie na rynku ogrodniczym dostępna jest bogata oferta nawozów do storczyków. Decydując się na nawożenie w okresie wiosenno – letnim, kiedy to storczyki intensywnie wzrastają warto wybrać preparat o podwyższonej zawartości azotu oraz wzbogacony dodatkowo cennymi dla wzrostu tej roślin mikroelementami i witaminami.

Warto pamiętać o tym, że gdy storczyki kwitną, to wówczas potrzebują dużo fosforu oraz magnezu. Ich niedobór może doprowadzić do usychania nierozwiniętych pąków. Ważne jest zatem to, aby dostarczyć im te cenne minerały. Sprawdzonym wyborem są pałeczki z zawartością fosforu i magnezu, które są powszechnie dostępne w wielu sklepach ogrodniczych.

Decydując się na nawożenie storczyków jesienią należy wybrać preparat z wyższym stężeniem fosforu oraz potasu w stosunku do azotu. Koncentraty o takim składzie zwiększają odporność rośliny podczas zimowego spoczynku.

Dobrym wyborem są także całoroczne, w pełni ekologiczne nawozy, które to zapewniają storczykom właściwy wzrost oraz piękne kwitnienie. Te w pełni naturalne produkty są pozyskiwane z hodowli dżdżownic kalifornijskich. Ich stosowanie nie powoduje ryzyka przenawożenia, gdyż te składniki pokarmowe, które nie zostaną pobrane przez roślinę nie odkładają się w podłożu, natomiast są z niego wydalane wraz z wodą.

Storczyki to rośliny bardzo wrażliwe na nadmiar składników mineralnych, zatem warto przestrzegać powyższych zasad nawożenia. Dzięki temu można poszczycić się w okresie kwitnienia okazałymi pędami barwnych kwiatów.