Jak dbać o higienę uszu?
Dbanie o uszy jest bardzo ważnym elementem w codziennej pielęgnacji. Nie wolno tego zaniedbywać, gdyż może to prowadzić do pogorszenia się słuchu, a nawet w skrajnych przypadkach do utraty słuchu. Niestety często się zdarza, że ludzie nie pamiętają o odpowiednim dbaniu o uszy lub robią to nieumiejętnie. Nieodpowiednie czyszczenie uszu może spowodować więcej problemów niż pożytku. Kluczowym elementem w higienie uszu jest wiedza, dotycząca tego, jak to robić. Jeżeli zadba się umiejętnie o swoje uszy, będzie można cieszyć się idealnym słuchem, bez częstych wizyt u laryngologa.
Jak dbać o uszu
Odpowiednia higiena uszu to podstawa. Często do czyszczenia uszu używane są patyczki do uszu, niestety jest to błąd. Używanie patyczków powoduje wpychanie wydzieliny w głąb ucha, powodując zatykanie się aparatu słuchowego woskiem. Prowadzi to do powstawania korków, powodujących znaczne pogorszenie się słuchu. Jeżeli nie ma się problemów z nadprodukcją woskowiny, nie trzeba używać żadnych środków do czyszczenia uszu. Przewód słuchowy u zdrowej osoby oczyszcza się samoistnie. Wystarczy pamiętać o przemywaniu zewnętrznej części ucha ciepłą wodą z mydłem np. podczas kąpieli i rezygnacja z patyczków do uszu, o których więcej przeczytasz na stronie geers.pl. Gdy nie będzie się ingerowało w wewnętrzną część ucha, nie zwiększy ono produkcji woskowiny.
W przypadku niektórych osób samo czyszczenie zewnętrznej części ucha może nie przynieść rezultatów. Mają oni tendencję do nadmiernej produkcji woskowiny. Są to często osoby starsze, dzieci, a także osoby noszące aparaty słuchowe. W takim przypadku warto używać specjalnych preparatów do rozpuszczania woskowiny. Można je podzielić ze względu na skład na:
- wodne – rozpuszczające wydzielinę przez jej uwodnienie, powodują jej rozpad,
- olejowe – nawilżają i rozmiękczają woskowinę, nie powodując jej rozpadu,
- wodno-olejowe – łączące w sobie cechy zarówno preparatów wodnych jak i olejowych.
Preparaty te występują w postaci kropli lub sprayów. Dostępne są do kupienia w aptece. W składzie mają różne substancje m.in. glicerynę, oleje roślinne, parafinę. Można zakupić spraye o działaniu przeciwzapalnym, zwłaszcza gdy nadmiar woskowiny powoduje dolegliwości bólowe. Preparaty tego typu powinny stosować tylko te osoby, które borykają się z nadprodukcją woskowiny. Zbyt częste używanie środków do czyszczenia uszu może powodować niszczenie naturalnej bariery ochronnej.
Płukanie uszu
Istnieją sytuacje, gdy usunięcie korka woskowinowego nie jest możliwe w domowych warunkach. Warto się wtedy udać do laryngologa. Specjalista przeprowadzi tzw. płukanie uszu — polegające na wstrzyknięciu wody w temperaturze ciała do ucha. Następnie woda wypływa wraz z korkiem woskowinowym. Nie należy samemu płukać uszu, może to powodować perforację błony bębenkowej. Przed takim zabiegiem warto stosować środek zmiękczający woskowinę. Pozwoli to na szybsze usunięcie korka.