Gry dla dzieci i dla dorosłych

karto do gry

W dobie nowoczesnych technologii, trudno namówić dzieci, aby zrezygnowały z gry na komputerze czy telefonie komórkowych. Dorośli też żyją coraz szybciej i często nie mają czasu na zabawę z maluchami. Być może jednak gry, znane od lat, skuszą i dużych i małych do rozegrania wspólnej partii.

Scrabble

Scrabble to gra, która została wymyślona już w 1931 roku. Układanie słów na planszy w najlepszych i najbardziej punktowanych pozycjach, wymyślanie haseł, wymienianie liter, szukanie w woreczku słynnego mydła miało w sobie coś magicznego. Nie można także nie wspomnieć tu o walorze edukacyjnym gry scrabble. Poszerzanie słownika słów, myślenie koncepcyjne, nauka wygrywania i przegrywania, to wszystko zapewnia ta niewielka gra z kostkami.

Bierki

To gra towarzyska, dzięki której można ćwiczyć cierpliwość, precyzję, stalowe nerwy, uwagę, koncentrację. Polega na wybieraniu pojedynczych patyczków, różniących się kształtem, a co za tym idzie, wartością, ze luźno rozrzuconego stosu. W zestawie bierek znajdziemy: harpuny, wiosła, trójzęby, bosaki, oszczepy.

Karty do gry

Wykonane z kilku warstw papieru i powleczone warstwą plastiku karty, są znane już od X wieku. Pełna talia liczy 52 karty. Przy ich pomocy można rozegrać wiele partii. Najprostsze gry to wojna, tysiąc, makao. Rozgrywki karciane wzbudzają emocje, uczą liczenia, rywalizacji, bacznej obserwacji, szybkości, sprawności.

Państwa-miasta

Gra towarzyska, rozwijająca wiedzę z różnorodnych dziedzin. Polega na wypisaniu słów na wskazaną literę, w określonym czasie, np. w ciągu jednej minuty. Na kartce rysuje się kolumny z tytułami typu: państwo, miasto, rzeka, roślina, imię, zwierzę, zawód, kolor, przedmiot. Gra nie ma granic czasowych.