Farby, czyli kreatywność i zabawa w jednym

farby plakatowe na dloniach

Większość z nas, wspominając czasy dzieciństwa, z przyjemnością opowiada o lekcjach plastyki. To właśnie tam można było oddać się nieograniczonej pasji tworzenia. Warto, by nasze pociechy takie wspomnienia miały nie tylko ze szkołą, ale także z domem. Aby jednak tak się stało, konieczne jest zapewnienie kącika artystycznego naszym maluchom i podsunięcie im pomysłów na kilka zabawy, np. z wykorzystaniem farb.

Rodzaje farb

W sprzedaży znaleźć można różne rodzaje farb. Niektóre z nich wykorzystywane są przez profesjonalistów, inne z powodzeniem mogą służyć do zabawy i do poznawania tajników sztuki malowania. W sklepie internetowym dla plastyków znaleźć można ogromny wybór farb, a wśród nich: farby olejne, akwarelowe, akrylowe, plakatowe, w sprayu. Zdecydowanie warto zacząć od farb plakatowych, głównie przez wzgląd na ich cenę. Do zabawy z nieco starszymi dziećmi dobrym pomysłem będą również farby w sprayu. Naturalnie nauka korzystania z nich powinna przebiegać pod czujnym okiem rodziców bądź opiekunów.

Zabawy z wykorzystaniem farb

Jeżeli zdecydowaliśmy się na to, że to właśnie farby będą najważniejszym elementem zabaw, to koniecznie należy przygotować kącik do tejże zabawy. Jak wiadomo, praca z farbami nie należy do najczystszych, dlatego warto zadbać o odpowiedni ekwipunek w postaci fartuszka, gazet tudzież folii, którą nałożymy na stolik, na którym maluchy będą malować. Jeżeli chcemy, by kącik przypominał prawdziwą pracownię malarską, to można również zadbać o iście profesjonalne akcesoria, takie jak na przykład sztalugi.

Jeśli takie miejsce jest już przygotowane, to warto wówczas zająć się tematyką malarstwa. Często dzieci same decydują o tym, co chcą namalować. Ale jeśli wskażemy temat, np. martwa natura w postaci wazonu z kwiatami na stole czy też krajobraz przed domem, to maluchy poczują się jak na prawdziwych zajęciach z malarstwa i na pewno poczują się docenione.

Warto pamiętać o tym, by chwalić każdą pracę oraz omawiać ją. Można także urządzić w dalszym etapie wystawę, a z pokoju dziecka uczynić małą galerię sztuki. Takie wspomnienia z całą pewnością są warte poświęcenia każdej ilości czasu.