neurologopeda

Czym zajmuje się neurologopeda?

W ostatnim czasie coraz częściej usłyszeć można o specjaliście, jakim jest neurologopeda. Zawód ten niejednokrotnie zestawiany bywa z zawodem logopedy… i nie ma w tym nic dziwnego. Neurologopedia jest to specjalizacja logopedii. Poszukujesz odpowiedzi na pytanie, kiedy iść z dzieckiem do logopedy? Odpowiedź znajdziesz w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Neurologopeda – diagnoza i leczenie

Neurologopeda zajmuje się diagnozą i leczeniem zaburzeń mowy i komunikacji pochodzenia neurologicznego. Porusza więc szeroko rozumianą problematykę związaną z poprawną wymową i rozwojem mowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Kiedy należy się więc skontaktować z neurologopedą? Przesłanek do wizyty może być kilka:

  • dwuletnie dziecko ma problemy z mówieniem,
  • maluch ma problemy z nadmiernym ślinieniem,
  • dziecko ma problem z jedzeniem,
  • dziecko ma podejrzenie ze spektrum autyzmu,
  • posiadanie w rodzinie osób po udarze mózgu,
  • wśród osób bliskich jest osoba, która ma problemy z płynnością mówienia lub powtarzaniem sylab.

Niejednokrotnie o tym zapominamy, ale do wizyty u neurologopedy warto się przygotować. Dzięki temu przyspieszenie diagnozy może być znacznie szybsze. Warto więc nieco wcześniej przygotować niezbędną dokumentację, taką jak, chociażby książeczkę zdrowia czy wyniki badań słuchu. Osoby, które noszą aparat słuchowy lub okulary powinny zabrać je ze sobą. Zaleca się również sporządzenie listy niepokojących objawów i ewentualnych pytań i wątpliwości, które chcesz rozwiać. Jeśli masz wadę wymowy i mieszkasz w Warszawie, zalecamy zgłosić się do specjalistów.

Jak wygląda wizyta u neurologopedy?

Podczas wizyty, neurologopeda zbada nie tylko aparat mowy, ale również funkcjonowanie mięśni twarzy i okolic. Kontroli może poddać również sposób żucia gumy, połykania czy nawet oddychania.

W przypadku zaburzeń mowy, podjęcie szybkich i zdecydowanych działań może doprowadzić do powstania lub odbudowania połączeń nerwowych. Osoby po udarze lub urazie mózgu mogą zapobiec m.in. tworzeniu się, rozwijaniu niewłaściwych lub szkodliwych nawyków.