Czym kierować się przy wyborze tapety?

tapeta na sciane i kwiat w wazonie

Wydawać by się mogło, że tapeta jest niemodnym przeżytkiem z przełomu lat 80/90, co w rzeczywistości nie jest jednak prawdą. Ten element dekoracyjny z wielkim rozpędem powrócił do łask, stwarzając nowe designerskie możliwości.

Wielkość ma znaczenie

Pierwszą istotną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest wielkość pomieszczenia, które zamierzamy udekorować. W przypadku pokojów o dużej powierzchni możemy swobodnie korzystać z dużych, widocznych wzorów, a a gama rodzajów tapet które możemy wybrać daje nam duże pole do popisu. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku mniejszych pomieszczeń. Tym, co zazwyczaj zamierzamy osiągnąć jest optyczne powiększenie pokoju, poprzez uzyskanie wrażenia większej przestrzeni. Do uzyskania takiego efektu świetnie nadają się różnego rodzaju fototapety stwarzające odczucie „drugiego planu” takie jak widok na otwarte morze, krajobraz górskiej doliny czy ścieżka w środku lasu. Jeżeli jednak wymarzony wystrój wnętrza nie uwzględnia takich sztuczek, przy wyborze odpowiedniej tapety musimy szukać pośród drobniejszych wzorów, dzięki którym pomieszczenie nie będzie wydawało się przytłaczające.

Wybór tapety, a rodzaj pomieszczenia

Rodzaj przeznaczonego do tapetowania pomieszczenia ma również ogromne znaczenie przy wyborze tapety. Nie będzie zatem odkrywczą wskazówka, aby w sypialni umieszczać motywy gastronomiczne, a kuchnię „oblepić” tapetą np. z motywem biblioteczki. Najprostszym, bezpiecznym wyjściem jest wybieranie spośród uniwersalnych wzorów, które położone w dowolnym wybranym przez nas pomieszczeniu nie będą tworzyły wrażenia bałaganu i niedopasowania, a ponadto dadzą więcej możliwości podczas wybierania mebli oraz dodatków. Drugą możliwością jest korzystanie z dostępności wszelkiego rodzaju tapet tematycznych, dostosowanych do konkretnych pomieszczeń (biuro, sypialnia, pokój dziecięcy itp.)

Styl przede wszystkim

Niezależnie od tego czy planujemy generalny remont czy odświeżenie pomieszczenia, powinniśmy zwrócić uwagę na planowany bądź panujący w nim styl. Zadaniem tapety jest podkreślenie stylu w jakim urządzone jest mieszkanie bądź pokój, dlatego niezbędnym jest, aby pasowała ona do mebli oraz dodatków. Przed rozpoczęciem remontu dobrze jest zastanowić się nad tym, jaki efekt końcowy zamierzamy osiągnąć, a dopiero w kolejnym kroku wybrać naszą idealną tapetę.

Kolor i poziom oświetlenia

Czarna tapeta może okazać się przepisem na bardzo stylowy salon czy sypialnię, jednak przed wyborem koloru należy rozważyć dostępność dziennego światła wpadającego przez nasze okna. Jeżeli poziom oświetlenia jest niewielki, czarna, bordowa czy granatowa tapeta spowoduje, że pomieszczenie będzie nieprzyjemnie zaciemnione. Tapeta w bieli czy odcieniu beżu z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku. Im jaśniejsze pomieszczenie, tym większe możliwości w doborze kolorów i motywów ściennych dekoracji.