Czym jest woda lodowa?

Klimatyzacje to urządzenia, które cieszą się olbrzymią popularnością – bez względu na porę roku. Nowoczesne modele wyposażone są bowiem w pompy ciepła, które dodatkowo umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń. Tym prostym sposobem użytkownicy mają możliwość korzystania ze sprzętu przez cały rok. Z kontrolowaniem temperatury ściśle wiąże się również woda lodowa. Co może oznaczać to tajemniczo brzmiące pojęcie? Definicja nie pozostawia żadnych wątpliwości. 

Czym jest woda lodowa? 

Na stronach i w sklepach internetowych zajmujących się zarówno budową, produkcją, jak i dystrybucją instalacji chłodniczych oraz klimatyzacyjnych, jak polskie przedsiębiorstwo Schiessl Polska spotkać można pojęcie wody lodowej. To nic innego, jak czynnik chłodzący, który użyty jest w systemach chłodzenia m.in. klimatyzacjach. O klimatyzacji w domu i mieszkaniu, pisaliśmy tutaj. Woda lodowa może przyjąć formę zwykłej czystej wody lub tej z dodatkiem różnorodnych roztworów, mających na celu ograniczenie zamarzania. Jej temperatura wynosi 6 stopni Celsjusza. Jak widać, nazwa nie jest tu kwestią przypadku i ma ścisły związek z jej stosunkowo niską temperaturą. 

Zalety płynące z użytkowania wody lodowej 

Za  jedną z najważniejszych zalet wody lodowej, która w jednoznaczny sposób wpływa na zadowolenie użytkowników, są stosunkowo niskie koszty wynikające z eksploatacji. Należy wspomnieć jednak, że czynnik ten stosowany jest z reguły w dużych instalacjach. Mimo że instalacje tego typu do złudzenia przypominają tradycyjne formy, to różnice tkwią właśnie w takich szczegółach, jak chociażby sposób zasilania – w tym przypadku przez zimną wodę. Inna zalety stosowania wody lodowej to: 

  • bezpieczniejsza dla środowiska naturalnego, 
  • pomimo że koszty montażu są wyższe, to użytkowanie znacznie tańsze.

Należy pamiętać jednocześnie o tym, że woda lodowa przed kontaktem z systemem chłodzenia powinna zostać uzdatniona. W tym przypadku możliwe jest dzięki dwóm sposobom: filtracji mechanicznej lub zastosowaniu właściwego kondycjonowania. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się również na zmiękczenie wody lodowej.