Co wybrać: mieszkanie z ogródkiem czy dom?

dom wolnostojący

Mieszkanie z ogródkiem czy dom? Przed takim dylematem staje wiele osób, które decydują się na zakup nieruchomości. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które warto poznać.

Zalety i wady mieszkania z ogródkiem

Mieszkanie z ogródkiem wybierają zazwyczaj osoby, które nie chcą rezygnować z korzyści, jakie wynikają z mieszkania w bloku. Jedną z najważniejszych jest bezpieczeństwo. Sąsiedzi zawsze mogą zerknąć, nawet z perspektywy własnego okna, czy na naszej przestrzeni nie dzieje się nic niepokojącego, na przykład podczas naszej nieobecności. Wszelkie koszty na przykład związane z ogrzewaniem, sprzątaniem klatki schodowej czy przestrzeni wokół bloku, są dzielone na mieszkańców. Poza tym, gdy zabraknie nam soli… wystarczy zapukać do drzwi obok. Mieszkanie z ogródkiem to wspaniała opcja dla rodzin z dziećmi i dla ludzi, którzy cenią sobie własną przestrzeń. Niestety, nie ma możliwości zwykle uniknąć ciekawskiego spojrzenia sąsiadów z górnych pięter na to, co dzieje się w naszym ogródku.

Zalety i wady mieszkania w domu wolnostojącym

Wybudowanie czy też zakup domu wolnostojącego wielu osobom wydaje się być o wiele droższe niż zakup mieszkania. Jeśli nie mamy działki, to faktycznie taka inwestycja może być nieco droższa. W innym przypadku, może być nawet bardziej opłacalna i korzystna finansowo. Własny dom to pełna odpowiedzialność za opłaty oraz za naprawy wszystkiego wewnątrz i na zewnątrz budynku. Musimy mieć czas, chęci oraz możliwości finansowe, by dokonywać ulepszeń, innowacji, poprawek. To także dbałość o przestrzeń wokół domu, także konieczne jest poświęcenie nieco energii na skoszenie trawnika czy usunięcie chwastów. To, co na pewno przemawia na korzyść domów wolnostojących, to absolutna intymność i swoboda, jaką otrzymujemy. Nikt bezprawnie nie może zaglądać do naszego ogródka. Możemy tu bez przeszkód rozpalić grilla, ognisko, opalać się, nie martwiąc się o ciekawskie spojrzenia sąsiadów.